Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anglicky kůňObrazek

Anglický plnokrevník

Anglický plnokrevník vznikl z křížení domácích koní s orientálními koňmi. Je to mohutné plemeno používané především v jezdectví jako dostihový a sportovní kůň. Převládají hnědáci různých odstínů a ryzáci. Angl. plnokrevník je považován za nejrychlejšího koně na světě. Má pevnou konstituci a díky tomu podává na dostihové dráze prvotřídní výkony. Má větší nároky na ošetřování, zacházení a krmení. Pokud se s ním špatně zachází, snadno se zkazí. Přirozené reflexy jedinců tohoto plemene jsou sníženy nebo úplně vymizely, a proto není bez péče.

Tento nejrychlejší kůň na světě byl záměrně vyšlechtěn v Anglii v 1/8. století. Základem byly domácí klisny, gallowayové a hobby, křížené se španělskými a italskými importy. Tito domácí závodní koně pak byli zušlechtěni orientálními koňmi. Za předky plnokrevníka se považují tři hřebci. První byl pravý arab z Nadžu v Arábii jménem Darley Arabian. Byl zakoupen v Aleppu v Sírii a do Anglie byl dovezen r. 1705. Tento hnědák se narodil v r. 1702 a stal se zakladatelem linie Eclipse. Byerley Turk, vraník neznámého původu, byl získán jako kořist od Turků údajně r. 1683. Narodil se patrně r. 1680 a do Anglie se dostal r. 1689. Do chovu byl zařazen o rok později a stal se zakladatelem linie Herold. Godolphin Barb, hnědák narozený v Tunisku r. 1724, se do Evropy dostal jako dar pro francouzského krále Ludvíka XV. Dojem neudělal a po všelijakých trampotách byl kolem r, 1730 odvezen do Anglie, kde se stal předkem linie Matchen.

Anglický plnokrevník je vysoký, štíhlý kůň s dlouhým krkem. Také nohy má dlouhé, hlavně horní partii zadních noh až po hlezení kloub. Výška se pohybuje od 165 do 175 cm, obvod hrudi od 180 do 195 cm, holeň od 19,8 do 21 cm. Hmotnost bývá 500-600 kg. Rozměry u tohoto plemene nejsou závazné, záleží na účelu, hackové bývají třeba jen 143 cm vysocí, sprinteři měří kolem 160 cm, hunteři naopak přes 170 cm. Jsou to vraníci, hnědáci, ryzáci i bělouši. Od arabů se liší rovným profilem, výrazným kohoutkem, dlouhým, ale silným hřbetem, nápadně dlouhou šikmou lopatkou a níže nasazeným ocasem. Chod je nízký, úsporný a dlouhý. Plnokrevník je sportovní a dostihový kůň, náročný na péči.

Eclipse Nejslavnější z plnokrevníků, nikdy neporažený Eclipse, žil v Anglii v 18. století a stal se zakladatelem významné linie plnokrevníků, z níž pocházejí více než tři stovky šampionů. Jeho potomci se významně podíleli i na vzniku mnoha cenných plemen, mimo jiné i polokrevníků Furioso a řady dalších. Byl to kůň tak slavný, že se zachovalo několik jeho portrétů.

 

Obrazek

český teplokrevník

český plnokrevník

Až do počátku 19 století se v Čechách uplatňovala v chovu teplokrevných koní španělská a neapolská plemena; teprve později se objevili angličtí plnokrevníci. Teplokrevníci se stali přikřížením anglické krve příliš lehkými a nevhodnými pro běžnou práci, a proto museli ustoupit chladnokrevníkům, kteří přejali hlavní úkoly v zemědělství a dopravě. Změnu pak způsobila armáda, která začala pro potřeby kavalerie dovážet anglonormany, hannoverské, oldemburské, východofríské hřebce i koně jiných teplokrevných plemen. Po roce 1918 se dováželi především oldemburští hřebci, ale nespnili očekávání, a proto se chov začal doplňovat anglickými plnokrevníky i polokrevníky. Výběrem z tohoto složitého souboru vznikl český teplokrevník, přičemž se ustálila řada linií.

Je to statný kůň, v kohoutku měří 170-175 cm, obvod hrudi měří asi 200 cm, obvod holeně 22-23 cm. Hmotnost těla přesahuje 600 kg. Dost těžká hlava je úhledná, krk mohutný a svalnatý, vysoko nesený, kohoutek málo výrazný, hřbet široký a dosti dlouhý stejně jako záď. Mohutné nohy mají výrazné klouby, krátkou spěnku a kopyta někdy příliš plochá s nepříliš tvrdou rohovinou. Přední nohy bývají někdy svázané. Hříva a ohon jsou dosti husté, zaplétají se. Běžně se vyskytují hnědáci a ryzáci, ostatní barvy jsou vzácné. Při úpravě srsti se často na zádi vytvářejí kartáčované šachovnice. Je to kvalitní pracovní kůň, vhodný jak k jízdě, zejména rekreační a terénní, tak k lehčí práci v zemědělství a lesnictví. Je učenlivý, ovladatelný, ochotný a vytrvalý.

ObrazekLipicky kůň

Hřebčín v Lipici, ležící severně od Terstu, byl založen r. 1580, a to stejně jako o rok starší hřebčín kladrubský pro potřeby habsburské monarchie. Na počátku byli dovezeni španělští koně, 9 hřebců a 25 klisen, později, tj. koncem 18. století, byli do chovu zavedeni neapolitáni a kladrubáci a začátkem 19. století i arabi (siglavi). Pokus o zušlechtění arabskou a později i anglickou krví se nepodařil, protože koně ztráceli svůj typický vysoký chod, nezbytný pro uplatnění ve španělské škole. Proto se dodnes chovají původní typy - Maestoso a Favory po kladrubácích a Conversano a Neapolitano po italských předcích. Lipicán je kůň reprezentační, byl určen pro vídeňskou šlechtickou jízdárnu a tam se uplatňuje dodnes. Pro tyto účely však dnes chová lipicány menší postavy hřebčín v Piberu u Štýrského Hradce (Rakousko). Větší typ lipicána se osvědčil v armádě, v zápřeži i jako kůň pracovní.

Menší typ měří v kohoutku 154-165 cm, u nás chovaný měří až 168 cm. Hmotnost se pohybuje kolem 550 kg. Velmi pěkná hlava má většinou rovný profil, ale může mít i lehký klabonos. Lopatka je strmá, což v tomto případě není chyba, protože podmiňuje vysoký chod. Trup je hluboký, dobře osvalený, nohy kratší, silné, kopyto pevné. Ocas je vysoko nasazený i nesený, hedvábný. Kůň není příliš rychlý, ale je velmi obratný a učenlivý, všestranný. Převládají bělouši, a to vybělující, hříbata jsou hnědá nebo černá. Asi 20% lipicánů jsou vraníci nebo hnědáci.Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

ObrazekHafling

 

Vývoj:
Haflingský kůň pochází z alpské oblasti Rakouska, kde vznikl jako důsledek křížení domácích norických koní s hřebci orientálního původu (Dahoman a El Bedavi). Později byl chov částečně ovlivněn i horskými koňmi malého rámce (norik, hucul, polský konik). Díky uzavřenému chovu se významným způsobem ustálily exteriérové i užitkové vlastnosti těchto koní natolik, že se vyznačuje velmi typickým vzhledem. Jeho dlouhověkost, odolnost a příjemný charakter způsobily, že se rozšířil do více než 20 zemí světa. Nejznámější z ostatních chovů je v Itálii, kde je tento kůň mírně většího rámce a mohutnější stavby ve srovnání s rakouským haflingem a je označován jako kůň aveliňský.

Charakteristika:
Hafling je mohutný kůň malého rámce (kohoutková výška 140 cm), chovaný původně v hospodářském, všestranně užitkovém typu. Jeho typickým znakem je zbarvení (ryzák se světlou hřívou nebo žluťák) a husté žíně v hřívě a ohonu světle žluté až bílé barvy. Hlava je krátká, široká, mírně štičího profilu, krk klenutý, středně nasazený, kohoutek méně výrazný, delší pevný hřbet, mohutně osvalená bedra, dobře utvářená záď. Končetiny jsou korektní, kostnaté, s výraznými klouby, chod je jistý, korektní, pružný v kroku i klusu. Vyznačuje se dlouhověkostí, nenáročností na krmení i ošetřování, vysokou plodností, schopností dobré regenerace po námaze, příznivým, vyrovnaným temperamentem a dobrým charakterem. Původní hospodářský typ se v posledních letech mění na ušlechtilejší a jemnější typ jezdecký, s vyšším podílem orientální krve.

Využití:
Hafling byl původně využíván jako velmi výkonný hospodářský kůň použitelný jak pro práci v tahu, tak k nošení břemen, případně i k jízdě pod sedlem. S rozšiřujícím se využitím pro jezdecké účely nalézá v současnosti uplatnění především jako vynikající a všestranně využitelný kůň pro turistiku. Jeho atraktivní vzhled, dobrý charakter a nenáročnost na ošetřování i výživu vytváří podmínky pro jeho rozšíření v turistických jízdárnách. Díky pružnému pohybu a malému rámci je dobře využitelný pro jezdecký výcvik dětí. Ze sportovních disciplin se v zahraničí uplatňuje v posledních letech ve westernových disciplinách (trail, reining).

Počet koní v ČR:
Plemennou knihu tohoto plemene vede Asociace svazů chovatelů koní České republiky (
http://www.aschk.cz). V plemenitbě je v roce 2004 zařazeno 20 hřebců a 295 klisen.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dan

(dan, 1. 8. 2014 8:47)

jo trapas

Milluji koně

(Danča, 20. 2. 2013 16:38)

Kéžby jsem mohla jezdit na koni :) A ty chodíš do stájí??

koně.....................

(koňačka, 18. 8. 2009 10:24)

juuu.. já mám koně mooocinky ráda...a český teplokrevník se mi líbý nejvíc..!! ;)

Re: koně.....................

(sára, 30. 10. 2011 9:45)

já...mě se taky nejvíc líbí český teplokrevník.opisovala jsem si ho

(sára, 30. 10. 2011 9:42)

koně mám ráda jsou to hezké bytosti od 3.let si přeji mít koně a toto je ideální moc se mi to líbí

Admin - na tento blog uš nechodím

(Jessica Knight, 9. 5. 2010 18:24)

tento veb ní v provozu !!!

hmm...

(kikina, 23. 2. 2010 9:52)

ja nevim ja mam nejraci Frízáky to je kůn jako Sinty kterou mam doma!!!!!!!

koně

(koňačka, 18. 8. 2009 10:21)

juuu.. já mám koně mooocinky ráda...a český teplokrevník se mi líbý nejvíc..!! ;)

Koně

(Elka, 1. 3. 2009 8:08)

Jednoho bych chtěla mít doma

lipicky kun

(zuzu, 10. 2. 2009 16:58)

tyhle kone mam nejradsi!!!

komentare

(kristyna, 9. 1. 2009 14:32)

je to mc super jak se nekdo zajima o tak nadherne kone!!!!!!!!!!!!!

otazka

(renca , 2. 11. 2008 19:22)

nevi nekdo nahodou jestli je lipicky kun teplokrevnik,polokrevnik,plnokrevnik,chladnokrevnik nebo ponik nebo este neco jineho predem diky odepisujte prosim na e-mail:Renatka.Kilevnikova@seznam .cz fakt moc diky

WoW

(Hanz, 8. 9. 2008 15:37)

hrajete wow

kone

(tereza, 8. 9. 2008 15:36)

caw

blog

(Jana Zimmermannova , 4. 9. 2008 13:50)

moc krasny kone neprodate jednohoz

pro Barbie

(Autor blogu, 29. 7. 2008 16:52)

moc dik

Pro autora

(Barbie, 28. 7. 2008 20:59)

Máš moc pěkny blog